Jak wybrać wygodny fotel do pracy?

Szkoła, praca, rozwój osobisty… W każdym domu potrzebny jest praktyczny blat roboczy i dopasowany do niego wygodny fotel.

O ergonomii miejsca do pracy można by napisać niejedną książkę. Nawet, jeśli spędzasz w domu przy komputerze zaledwie jedną czy dwie godziny, nieprawidłowa pozycja siedząca może kosztować cię sporo zdrowia. Kręgosłup, ogólna postawa, krążenie w kończynach, a nawet wzrok zależą od komfortowego miejsca pracy. Na szczęście współczesne fotele łączą wysoki standard komfortu z atrakcyjnym designem, który odnajdzie się nawet w bardzo eleganckim salonie.

Klasyczny biurowy fotel

Jeśli dysponujesz osobistym gabinetem lub choćby wydzielonym biurkiem na ustroniu, możesz śmiało zainwestować w wysokiej jakości, wygodny fotel biurowy. Jego główną zaletą jest szeroka możliwość regulacji – nie tylko wysokości, ale często również nachylenia oparcia. W efekcie, przy danej wysokości blatu można dość swobodnie manewrować z siedziskiem, w zależności od osobistego wzrostu i rodzaju wykonywanej pracy.

Klasyczne fotele biurowe najczęściej mają również charakter obrotowy, co ma znaczenie szczególnie, jeśli pracujesz z dużym blatem lub różnym sprzętem elektronicznym. Kółka, choć nieprzyjazne drewnianej podłodze, mogą również okazać się bardzo przydatne, jeśli przestrzeń robocza nie ogranicza się do stołu. Wreszcie, luksusowe modele oferują również wygodne podłokietniki, które pozwalają zachować prawidłową pozycję ciała.

Wysokie fotele obrotowe Cappellini / mellowform.com
Wysokie fotele obrotowe Cappellini / mellowform.com
Fotel na kółkach z podłokietnikami Cappellini / mellowform.com
Fotel na kółkach z podłokietnikami Cappellini / mellowform.com

Połączenie komfortu z elegancją

Przestrzeń do pracy da się wszak zaaranżować nawet w salonie. Większości z nas wystarczy wszak niewielka konsola, na której zmieści się laptop. Aby nie stwarzać jednak dysonansu we wnętrzach i nie degradować eleganckiego tonu zestawu wypoczynkowego, warto tak konsolę, jak i fotel do niej utrzymać w określonym standardzie designu. Na szczęście, nie jest problemem dobór siedzenia stylowego i atrakcyjnego pod względem designu, na którym można będzie wygodnie pracować przez kilka nawet godzin dziennie.

W tej kategorii królują wysokie, miękko tapicerowane krzesła oraz fotele typu krzyżak – z zaokrąglonym siedziskiem i wygodnymi podłokietnikami. Oryginalna, wręcz śmiała barwa, będzie cenną dekoracją salonu, ale miłośnicy klasyki mogą równie dobrze postawić na neutralną kolorystykę brązów, czerni czy bieli.

Luksusowe krzesło obrotowe Bross / mellowform.com
Luksusowe krzesło obrotowe Bross / mellowform.com
Wygodny fotel na kółkach Bross / mellowform.com
Wygodny fotel na kółkach Bross / mellowform.com

Wygodny fotel do nowoczesnych wnętrz

Istnieje wreszcie możliwość wyboru krzesła czy fotela, które doskonale spełni wymagania ergonomiczne, ale nie będzie nosić żadnych znamion biurowości. W tym wariancie zapominamy więc o kółkach czy obrotowości, ale przede wszystkim myślimy o efekcie estetycznym. Z powodu braku możliwości regulacji siedzenie trzeba wybierać indywidualnie, z myślą o konkretnej osobie. Wbrew pozorom jednak większość współczesnych modeli okazuje się być uniwersalnie wygodnymi.

Podstawowe cechy techniczne, na które warto zwracać uwagę, to pionowa pozycja oparcia i jego odpowiednia długość, grubość i wyprofilowanie siedzenia, a także ewentualna obecność podłokietników. Te ostatnie w niektórych kontekstach mogą być wielką pomocą, w innych mogą sprawiać kłopot z wsuwaniem krzesła czy fotela pod biurko.

Designerskie krzesło do pracy Bontempi Casa / mellowform.com
Designerskie krzesło do pracy Bontempi Casa / mellowform.com
Wygodne krzesło z tapicerką Bontempi Casa / mellowform.com
Wygodne krzesło z tapicerką Bontempi Casa / mellowform.com
Minimalistyczny fotel Bontempi Casa  /mellowform.com
Minimalistyczny fotel Bontempi Casa  /mellowform.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *