Prestiżowa jadalnia, czyli jak celebrować posiłki

Są okazje, które proszą się o wyjątkowy klimat. Prestiżowa jadalnia w domu pozwala w pełni cieszyć się nie tylko świętami, ale nawet niedzielnymi obiadami.

Jedzenie jest z jednej strony podstawową potrzebą i instynktem człowieka. Z drugiej, już od tysięcy lat idea dzielenia się posiłkiem z innymi ma głębszy niż tylko konsumpcyjny sens. Nieprzypadkowo urodziny, wesela czy święta obracają się w dużej mierze wokół posiłków. I podczas gdy na szybkie śniadanie przed pracą większości z nas wystarczy prosty blat w kuchni; uroczyste kolacje i wystawne obiady aż proszą się o elegancką jadalnię.

Jak stworzyć taką aranżację?

Artystyczne stoły

Jak się łatwo domyśleć, sercem i dusza każdej jadalni jest stół. Wybierając go nie można oczywiście kierować się tylko designem – kluczowe warunki to wielkość i kształt jadalni oraz przewidywana liczba gości, która zwykle mieści się w granicach od 6 do 12 osób. Sam stół może być jednak pożądaną oznaką prestiżu i najlepszym podwyższeniem rangi rodzinnych celebracji.

Na prestiżowy charakter wpływa oczywiście blat. W tym zakresie ponadczasowe szlachetne drewno przegrywa ostatnimi czasy z hartowanym i lakierowanym szkłem, a przede wszystkim ceramiką. Ta ostatnia pozwala połączyć popularny efekt połysku z fantastycznymi kolorami, a nawet marmurowym deseniem. Oprócz blatu, który może wszak stać się „niewidzialny”, niebagatelną rolę w nobilitacji jadalni odgrywa podstawa. Najgorętszym hitem ostatnich sezonów są przy tym krzyżujące się nogi, które zachwycają barwami i materiałami, a wręcz mogą oślepiać złotem!

Prestiżowa jadalnia Bontempi Casa / mellowform.com
Prestiżowa jadalnia Bontempi Casa / mellowform.com
Nowoczesny designerski stół jadalny Sedit / mellowform.com
Nowoczesny designerski stół jadalny Sedit / mellowform.com
Okrągłe stoły jadalniane Ulivi Salotti / mellowform.com
Okrągłe stoły jadalniane Ulivi Salotti / mellowform.com

Krzesła, czyli gest w kierunku gości

O ile stół jest naszą dumą i dekoracją stylowej jadalni, o tyle luksusowe krzesła to komfort zaadresowany do konkretnego człowieka. Już od pierwszego dotyku miękkiego oparcia, przez szlachetność barwy i materiału obicia, a skończywszy na subiektywnej wygodzie siedzenia, krzesła jadalniane decydują o naszym samopoczuciu na końcu posiłku. Jeśli marzy ci się naprawdę prestiżowa jadalnia, tapicerowane modele są przy tym koniecznością. Wybierać można spośród bardziej nowoczesnych skórzanych siedzisk, klasycznych połączeń materiału i rzeźbionego drewna lub najbardziej tradycyjnej, ale wyjątkowo uroczystej opcji długich pokrowców, których nie powstydziłbyś się nawet organizując w domu przyjęcie weselne!

Projektanci szczególnie zachęcają do wyboru krzeseł w śmiałych, wyraźnych kolorach, które dodają klimatu apetyczności i dają się fantastycznie zgrać z dekoracjami stołu.

Elegancki zestaw tapicerowanych krzeseł Sedit /mellowform.com
Elegancki zestaw tapicerowanych krzeseł Sedit /mellowform.com
Prestiżowa jadalnia w stylu vintage Sedit / mellowform.com
Prestiżowa jadalnia w stylu vintage Sedit / mellowform.com
Stylowe krzesła Constantini Pietro / mellowform.com
Stylowe krzesła Constantini Pietro / mellowform.com

Prestiżowa jadalnia w szczegółach

O czym jeszcze trzeba pomyśleć poza stołem i krzesłami? Do podstawowego wyposażenia należą lampy, które powinny trzymać ton ustalony wyborem eleganckich mebli. Do wyboru mamy przy tym nie tylko dekoracyjne abażury świecące dumnie nad blatem, ale także stylowe kinkiety oraz lampy podłogowe. Te ostatnie, w maksymalistycznym wymiarze wygiętego łuku stają się wręcz designerskim zamiennikiem dla lamp wiszących!

W dalszej kolejności warto też pomyśleć o dywanie, który choć mało praktyczny, przydaje jadalni wyraźnej estymy. Poza tym cenną ozdobą są dekoracyjne komody i barki, w których wnętrzu można schować zastawę stołową, wierzch wykorzystując jako blat dla dekoracyjnej porcelany, świeczników i rzeźb. Wreszcie, do dobrego tonu w jadalni należy także lustro, które, choć pozbawione sensu praktycznego, pozwala nam czuć się naprawdę wyjątkowo i bierze udział w grze świateł, pięknie odbijając zwłaszcza blask świec.

Prestiżowa jadalnia Casa Desus / mellowform.com
Prestiżowa jadalnia Casa Desus / mellowform.com
Elegancka jadalnia Constantini Pietro / mellowform.com
Elegancka jadalnia Constantini Pietro / mellowform.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *