Lampy kuchenne z pomysłem

Lampy kuchenne potrafią dziś zaskakiwać. Ciekawy design kloszów z łatwością dopasowuje się do różnych stylów aranżacji, umilając tak gotowanie, jak i jedzenie.

Projektowanie oświetlenia w kuchni lepiej zostawić profesjonalistom. Sposób zaplanowania źródeł światła nad blatem, wyspą kuchenną i stołem jadalnym w znaczący sposób determinuje bowiem satysfakcję z przebywania w domowej kuchni po zmroku… albo przed świtem. A pamiętajmy, że nie tylko jemy tu późne kolacje i wczesne śniadania, ale także często przesiadujemy z kubkiem kawy, pieczemy po nocach na święta czy nawet odrabiamy lekcje z dziećmi!

I podczas gdy w samej zabudowie umieszcza się już standaryzowane paski LED, które równomiernie rozświetlaną przestrzeń roboczą, lampy sufitowe i ścienne pozostają polem do popisu dla naszej fantazji. W zależności od wybranego modelu ten sam drewniany stół jadalny może bowiem sprawiać bardzo różne wrażenie.

Nowa kuchenna klasyka

Raczej częściej niż rzadziej współczesne kuchnie inspirowane są nowoczesnym designem, gdzie funkcjonalność idzie w parze z minimalizmem, ale też sporą dozą kontrastu i kolorowej śmiałości. Do takiej kuchni nie pasują oczywiście eleganckie żyrandole z kryształami – wybór musi w jakiś sposób realizować modernistyczny zamysł. Stąd tak wielką popularnością cieszą się modele nawiązujące do klasyki regularnych kloszów, ale w designerskim wykończeniu. Stworzone z aluminium lub tworzywa sztucznego nie kopiują najprostszych brył geometrycznych, ale z chęcią przemycają jakiś atrakcyjny wyróżnik – fałdki, rowki, zwężenia.

Za wyjątkiem naprawdę dużych kloszów, które są w stanie oświetlić blat całego stołu, najczęściej proponuje się przy tym zestawy kliku lampy powieszonych jednak niekoniecznie w jednej linii i niekoniecznie na tej samej wysokości. Ta zamierzona swoboda rozwesela wnętrze i czyni przewidywalność kuchennej zabudowy mniej oczywistą.

Lampy kuchenne Grupa Products /mellowform.com
Lampy kuchenne Grupa Products /mellowform.com
Okrągła lampa nad kuchenny stół El Torrent /mellowform.com
Okrągła lampa nad kuchenny stół El Torrent /mellowform.com
Lampy kuchenne El Torrent /mellowform.com
Lampy kuchenne El Torrent /mellowform.com

Gastronomiczna surowość

W nieco innym pomyśle na kuchnię klasyka tradycyjnej zabudowy zostaje przyjemnie zaburzona dodatkami industrialnymi. To trend, który szczególnie dobrze pasuje do loftów, modernistycznych apartamentów i domów urządzonych w duch skrajnego minimalizmu bądź też drewnianej naturalności. Surowe lampy kuchenne z aluminium i szkła są w tym przypadku nie tyle ozdobą co dookreśleniem stylowego manifestu. Stąd też tak chętnie widzimy na ścianach, sufitach i w powietrzu metalowe listwy przypominające widoki z fabryki czy gołe żarówki.

Tej pozornej nieprzyjazności nie trzeba się jednak bać. Wręcz przeciwnie, dzięki nowoczesnej technologii są to zazwyczaj światła bardzo wydajne i praktyczne, które podświadomie zauważamy we wnętrzach, ale odczuwamy ich przestrzennego ciężaru. Dzięki oszczędności w formie są to modele fenomenalnie wręcz uniwersalne, które można zainstalować w praktycznie każdej współczesnej kuchni.

Minimalistyczna lampa wielopunktowa Estiluz /mellowform.com
Minimalistyczna lampa wielopunktowa Estiluz /mellowform.com
Lampy kuchenne Estiluz /mellowform.com
Lampy kuchenne Estiluz /mellowform.com
Industrialne lampy Grupa Products /mellowform.com
Industrialne lampy Grupa Products /mellowform.com

Lampy kuchenne godne salonu

Trend na łączenie salonu z aneksem kuchennym bez pomocy ściany wymaga od projektantów płynnej transformacji stylowej od płyty indukcyjnej do stylowego stolika do kawy. Stąd też popularność wysp i stołów kuchennych ustawionych w przestrzeni pomiędzy – jako części wspólnej. Przy takim założeniu oświetlenie musi również podążać śladem aranżacji, a lampy kuchenne, które widzimy z wypoczynkowej sofy nie powinny odbiegać zbyt daleko od ogólnego klimatu wnętrz.

W tym kontekście doskonałą odpowiedzią są lampy łączące elegancję z prostotą, która przystoi gastronomicznemu zapleczu. Utrzymane w nowoczesnym tonie nie wywołują więc spektakularnego wrażenia, ale przyciągają uwagę zdobnością designu, nietypowym kształtem czy atrakcyjną, ale stonowaną barwą. Na szczególną uwagę zasługują lampy wykonane ręcznie – ze szkiełek, drewna czy papieru, które przywołują na myśl estetyczne walory rękodzieła, nie męcząc zbytnią ekstrawagancją.

Designerska lampa Estiluz /mellowform.com
Designerska lampa Estiluz /mellowform.com
Ręcznie robione lampy Graypants /mellowform.com
Ręcznie robione lampy Graypants /mellowform.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *