Designerska biblioteczka

Klasyczny regał na książki jest ponadczasowym hitem, który pasuje do wielu różnych typów wnętrz. Designerska biblioteczka jest pod tym względem bardziej ograniczona, ale ma niebywałą wartość estetyczną.

Regały na książki coraz częściej zastępują w salonach klasyczną meblościankę. Są bowiem lżejsze gatunkowo – nawet, jeśli zastawimy je książkami od góry do dołu, i zarazem mniej oczywiste. Naturalną koleją rzeczy projektanci mebli próbują jednak zaproponować nam modele, które wymykają się standardowemu myśleniu o półkach na kolekcje literackie. Designerska biblioteczka to mebel, który potrafi zdominować przestrzeń!

Półki z fantazją

Co takiego da się zrobić z półkami, aby imponowały oryginalnością? Patrząc na współczesną ofertę, widać wyraźnie, że kusi nas przede wszystkim przełamywanie rutynowej prostopadłościenności we wnętrzach. Biblioteka pozostaje więc zestawem równoległych półek, które mimo różnych eksperymentów okazują się nie do pobicia w zakresie optymalnego wykorzystania. Zaskakujący jest jednak sposób łączenia całej konstrukcji – skośne poprzeczki, nieregularne klamry czy artystyczne wspórki stają się dekoracją i wyzwaniem dla aranżacji. Niebanalne linie i kształty regału to bowiem doskonały pretekst, aby pomyśleć o ciekawszej sofie czy fotelach, zaś same półki aż proszą się o bardziej fantazyjne wykorzystanie. Książki warto więc porozdzielać awangardowymi dziełami sztuki czy intrygującą ceramiką, a cała ściana stanie się nagle czymś więcej niż tylko domową biblioteczką.

Designerska biblioteczka Constantini Pietro / mellowform.com
Designerska biblioteczka Constantini Pietro / mellowform.com
Nietypowe regały na książki Ulivi Salotti / mellowform.com
Nietypowe regały na książki Ulivi Salotti / mellowform.com

Urok nieregularności

Bardzo ciekawym trendem w regałach książkowych jest zmiana podziału mebla. Zamiast identycznych półek od góry do dołu mamy więc nieregularne, nieoczekiwane wręcz przegródki o różnych wysokościach i szerokościach. Konstrukcja może być przy tym prosta – szkieletowa – ale może obejmować dalsze niespodzianki – kontrasty kolorystyczne, a nawet zamknięte półki. W efekcie biblioteka nabiera fantastycznej trójwymiarowości i nawet w bardzo dużych wymiarach nie nudzi i nie stwarza wrażenia ciężkości.

Naturalnie taki regał może pomieścić znacznie więcej rzeczy niż tylko książki. Obok wspomnianych już dekoracji, może się w nim znaleźć miejsce dla sprzętu RTV, roślin w doniczkach czy barwnych pudełek z drobnymi przedmiotami. Sam sposób „wypełnienia” półek jest niezwykle istotny dla końcowego rezultatu i zasługuje na trochę rozmysłu.

Designerska biblioteczka dwukolorowa Pianca / mellowform.com
Designerska biblioteczka dwukolorowa Pianca / mellowform.com
Asymetryczny regał na książki Casa Desus / mellowform.com
Asymetryczny regał na książki Casa Desus / mellowform.com
Biblioteczka - meblościanka Dall Agnese / mellowform.com
Biblioteczka – meblościanka Dall Agnese / mellowform.com

Designerska biblioteczka inaczej

Jakie jeszcze propozycje warto rozważyć? Do określonych typów minimalistycznych aranżacji doskonale pasują industrialne regały. Wykonane z metalu lub połączenia metalu z drewnem emanują surowością i chłodem, które podkreślają modernistyczny wyraz wnętrz. Prosta konstrukcja doskonale spełnia swoje funkcje, ale nie wygląda jak typowy mebel, w związku z czym pożądany efekt pustej przestrzeni jest łatwiejszy do osiągnięcia.

Do ciekawych propozycji należą również masywne biblioteczki przeznaczone do umiejscowienia w wolnej przestrzeni. Choć bowiem służą one wspaniale jako książkowy mebel, ich głównym zadaniem jest rozdzielanie różnych stref mieszkalnych, np. jadalni od rozpraszającego telewizora czy kąta wypoczynkowego od prywatnej strefy sypialni. Sam styl może być przy tym bardzo różny – od ekskluzywnej elegancji półek ze szlachetnego drzewa po regały z tworzyw sztucznych o zaokrąglonych kształtach.

Industrialna biblioteczka Bontempi Casa /mellowform.com
Industrialna biblioteczka Bontempi Casa /mellowform.com
Regał pod kątem Casa Desus / mellowform.com
Regał pod kątem Casa Desus / mellowform.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *