Białe wnętrza – moda, która nie przemija

Biel przeżywa od kilku lat okres wnętrzarskiej bonanzy. Białe aranżacje salonów, kuchni i sypialni sprzedają się wciąż jak świeże bułeczki, choć nie są wcale pozbawione wad.

Popularność bieli wynika po części z mody na stylistykę skandynawską; po części z zamiłowania do minimalizmu. Ten ostatni preferuje zaś kolory proste, czytelne, nie narzucające żadnego silnego klimatu. Co nie oznacza oczywiście, że białe aranżacje pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie – wręcz przeciwnie, przypisuje się im moc świeżości, energetyczności i rześkości.

Podstawowa funkcja bieli polega jednak oczywiście na odbijaniu światła – dzięki niej każde wnętrze wydaje się większe, bardziej przestronne, bogatsze w tlen. To aspekt jest szczególnie ważny w małych mieszkaniach, ale w dużych domach może obrócić się jednak przeciwko nam – zbyt duże pomieszczenia utrzymane w białym tonie mogą przyprawić prawie o agorafobię.

Klasyczna biel

Największym bodaj hitem wnętrzarskim wykorzystującym motyw bieli są kuchnie. Moda na błyszczące białe szafki obiegła cały świat i wciąż nie daje za wygraną. Gotujemy więc na białych blatach, jadamy na białych stołach, myjemy w białych zlewach. Aspekt praktyczny nie musi każdego satysfakcjonować, ale pod warunkiem rygorystycznego sprzątania, taka kuchnia prezentuje się przede wszystkim czysto i świeżo, a więc apetycznie.

Kto jednak powie „a”, ma często ochotę powiedzieć „b”, i tak biały klimat przesuwa się powoli z kuchni na jadalnię, a dalej na salon, czy nawet korytarz i sypialnię. W każdym z tych pomieszczeń jasność jest pożądana, a utrzymanie całego domu/mieszkania w jednym klimacie dla większości z nas jest spełnieniem designerskich marzeń. Tym niemniej, warto podkreślić, że najczęściej białe aranżacje interpretowane są w sposób dość luźny – wpisuje się w nie także wanilia, kość słoniowa, brudna biel czy nawet blady róż lub beż. Takie niuanse w odcieniach są ciekawe i pożądane, dodając przestrzeni wrażenia ciepłej trójwymiarowości.

Biała kuchnia Lago / mellowform.com
Biała kuchnia Lago / mellowform.com
Biała jadalnia Bon Tempi  / mellowform.com
Biała jadalnia Bon Tempi  / mellowform.com
Białe wnętrza – aranżacja Casa Desus / mellowform.com
Białe wnętrza – aranżacja Casa Desus / mellowform.com

Śnieżnobiałe aranżacje

Poniekąd ekstremalną interpretacją mody na biel jest wybór odcienia śnieżnego. Jego chłód idealnie sprawdza się w letnich upałach i jest niemal doskonałą propozycją do letnich domów przy plaży, ale w okresie klimatycznych chłodów może na co wrażliwsze dusze działać wyziębiająco. Na tak perfekcyjnym tle najbardziej też widać odciski palców, zacieki czy przypadkowe obtarcia, więc o efekt faktycznej świeżości trzeba dbać w dość pracochłonny sposób.

Śnieżnobiały salon czy sypialnia mają jednak swoje uroki i jak żaden inny kolor realizują utopię idealnego minimalizmu. Dla osób zmęczonych codziennym chaosem i bieganiną, powrót w takie zmrożone czystością wnętrza może być najlepszą odskocznią od szaro-burej rzeczywistości.

Śnieżnobiała sypialnia Tonin Casa / mellowform.com
Śnieżnobiała sypialnia Tonin Casa / mellowform.com
Biała aranżacja salonowa Cappellini / mellowform.com
Biała aranżacja salonowa Cappellini / mellowform.com
Śnieżnobiała aranżacja Capodopera / mellowform.com
Śnieżnobiała aranżacja Capodopera / mellowform.com

Biel z kolorowym akcentem

Ale białe aranżacje dają się również dość łatwo oswoić. Jako kolor uniwersalny biel łączy się bowiem bez ograniczeń z każdą inną barwą, dając w efekcie zaskakująco pozytywne, ale ciepłe i optymistyczne rezultaty. Przełamanie śnieżnej dominacji ma bardzo wiele korzyści – pozwala łatwiej kształtować aranżację, czyni wnętrze przytulniejszym, a, co najważniejsze, bardziej unikalnym. Białe aranżacje są dziś bowiem gdzie się nie obejrzeć  – te z kolorowymi wstawkami są z reguły dość osobiste i wyjątkowe.

A sam wybór dopełniających kolorów jest dość dowolny, o ile zachowamy odpowiednie proporcje i biel pozostanie tematem głównym. Wyraziste pastele, eleganckie ciemne odcienie czy spokojne, chłodzące tony zieleni lub błękitu pomagają odmieniać biel przez dziesiątki przypadków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie!

Kolorowe akcenty – biała aranżacja Cappellini / mellowform.com
Kolorowe akcenty – biała aranżacja Cappellini / mellowform.com
Biała jadalnia Bon Tempi / mellowform.com
Biała jadalnia Bon Tempi / mellowform.com
Pastelowa aranżacja Casa Desus / mellowform.com
Pastelowa aranżacja Casa Desus / mellowform.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *