5 designerskich mebli, które warto mieć w domu

Standardowe wyposażanie mieszkań i domów jest dość oczywiste i przewidywalne. Jeśli jednak zależy ci na efekcie unikatowości wystroju, pomyśl o meblach, które wymykają się stereotypom – takich jak np. szezlong.

Oryginalne meble we wnętrzach pozwalają stworzyć aranżacją, która zapewni nam poczucie wyjątkowości na co dzień. Choć nie są one zwykle dominujące i nie mają kluczowej roli dla codziennego życia, okazują się często bardzo praktyczne, a przede wszystkim są harmonijnym dopełnieniem przestrzeni. Nie trzeba naturalnie próbować „upychać” ich na siłę, ale jeśli wydaje ci się, że czegoś brakuje w twoim salonie lub sypialni, spróbuj wyobrazić sobie jak pasowałaby tam ława, szezlong czy barwny puf.

Szezlong

W rankingu mebli uważanych za wyjątkowo eleganckie – już choćby z nazwy –  króluje bez dwóch zdań szezlong. Ze swoją arystokratyczną francuską historią salonowa leżanka przywołuje skojarzenia z prestiżowym wypoczynkiem z lampką koniaku w dłoni. Ale nowoczesne szezlongi wcale nie muszą być pompatyczne – te najprostsze to po prostu tapicerowane leżanki, na których można usiąść z wyciągniętymi nogami lub położyć się. W połączeniu z podłogową lampą i pięknym widokiem za oknem szezlong tworzy fantastyczny kącik relaksacyjny, który odnajdzie się w salonie, sypialni czy zimowym ogrodzie.

Klasyczny szezlong Flexteam / mellowform.com
Klasyczny szezlong Flexteam / mellowform.com
Nowoczesny szezlong Innovation Living / mellowform.com
Nowoczesny szezlong Innovation Living / mellowform.com

Puf

Mniej oficjalnym i bardziej ustawnym meblem niż szezlong jest puf – nowoczesny, poniekąd abstrakcyjny, jest uwielbiany przez współczesnych projektantów wnętrz jako koń trojański. Bo pufem możne przemycić do wnętrz plamę koloru, dodatkowe miejsce do siedzenia, wygodny podnóżek czy nawet stolik do kawy. Okrągłe i kwadratowe, miękkie i twarde, duże i małe, są niczym klocki Lego, którymi można zabudować niewykorzystywane miejsca w salonie. Co zaś najważniejsze, pufy można zestawiać, przestawiać i dokupować w dowolny niemal sposób!

Tapicerowany puf Flexteam / mellowform.com
Tapicerowany puf Flexteam / mellowform.com
Kwadratowe pufy Flexteam / mellowform.com
Kwadratowe pufy Flexteam / mellowform.com

Ława

Nieco bardziej nieodgadnionym meblem jest ława, która wywodzi się od tradycyjnego mebla do siedzenia, ale nabrała sporo oryginalności. Bo współczesne ławy bywają substytutem dla podręcznego stolika, przedpokojowej komody czy zwykłego stołka. Z reguły drewniane i twarde prezentują się doskonale nawet w bardzo minimalistycznych wnętrzach, doskonale pasując też do skandynawskich aranżacji. Niskie ławy wykonane ze szlachetnego drzewa są też doskonałym meblem ekspozycyjnym, na którym można ustawiać rzeźby, ceramikę czy piękne wydania książek.

Drewniana ława Cappellini / mellowform.com
Drewniana ława Cappellini / mellowform.com
Niewielka ławka Cappellini / mellowform.com
Niewielka ławka Cappellini / mellowform.com

Konsola

Nietypowym, ale coraz bardziej popularnym meblem jest także konsola, będąca czymś w rodzaju wąskiego biurka. Dostawiana zwykle do ściany może pełnić funkcję eleganckiego miejsca do pracy, które nie razi nawet w bardzo reprezentacyjnym salonie. Konsole w takim kontekście mogą służyć też jako lekka komoda, na której swobodnie ustawimy dowolne dekoracje, a szufladka pod blatem pomieści drobne rzeczy osobiste. Wreszcie, konsole coraz częściej lądują również w przedpokojach i korytarzach jako blat pod lustrem. Możesz na niego odłożyć rękawiczki czy listy, ale może on też być po prostu blatem pod wazonem z kwiatami.

Designerska konsola Sovet Italia / mellowform.com
Designerska konsola Sovet Italia / mellowform.com
Stylowa konsola Bontempi Casa / mellowform.com
Stylowa konsola Bontempi Casa / mellowform.com

Biblioteka

Niebanalny meblem domowym jest również biblioteka, która, jak sama nazwa wskazuje, ma służyć przede wszystkim do przechowywania książek. Modernistyczny design uczynił jednak z prostego regału swego rodzaju dekorację ściany, która nie tylko pomieści ulubione lektury, ale także ociepli i ożywi salon czy gabinet.

Metalowe i drewniane biblioteki są przy tym na tyle stylowe, że prezentują się ciekawie nawet w wolnej przestrzeni – można wykorzystywać je do tworzenia podziałów w dużych, otwartych pomieszczeniach. Awangardowe kształty półek zachęcają do rozdzielania książek drobnymi dziełami sztuki czy ceramiką, które pozwalają dość swobodnie kształtować klimat wnętrz.

Designerska biblioteka Bross / mellowform.com
Designerska biblioteka Bross / mellowform.com
Metalowa biblioteka Bontempi Casa / mellowform.com
Metalowa biblioteka Bontempi Casa / mellowform.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *